Sztuczna inteligencja w hotelarstwie
Największe zalety AI? Umiejętność szybkiego uczenia się, komunikacji z człowiekiem i ekspresowej analizy gigantycznych pakietów danych w celu budowania strategii i rozwiązywania problemów. To sprawia, że sztuczna inteligencja w hotelarstwie rozwija się lotem błyskawicy. Twoje korzyści? Personalizacja usług dla gości, co przekłada się na rezerwacje konkretnych pakietów oraz automatyzacja pracy niemal każdego obszaru hotelowego, co z kolei wpływa na wewnętrzne oszczędności. Przybliżamy, jak wykorzystujemy AI w naszych produktach rodziny PLAZA.
Sztuczna inteligencja w hotelarstwie – nowa funkcjonalność programów do obsługi hotelu
Automatyzacja i robotyzacja w branży HoReCa postępuje nie od dziś, a pandemia pokazała, jak wiele obustronnych korzyści przynosi inwestycja w profesjonalne oprogramowanie do obsługi hotelu. Sztuczna inteligencja, czyli modele komputerowe, dzięki którym maszyny i systemy naśladują niektóre ludzkie funkcje poznawcze, jest więc naturalnym kolejnym krokiem rozwoju technologii, także w hotelarstwie.
AI dla gości – jak skorzystają?
Zameldują się i otrzymają odpowiedź na każde pytanie o każdej porze
Jednym z najprostszych zastosowań sztucznej inteligencji w hotelarstwie powiązana jest z samoobsługową, wirtualną recepcją i kioskami meldunkowymi. Inteligentne, uczące się stale chatboty czy wirtualni asystenci dostępni są dla gości 24/7. Odpowiadają na pytania związane z rezerwacją, pobytem, rozliczeniami. Proponują usługi komplementarne do zapytań. Komunikują się w języku rozmówcy i aktualizują dane w oprogramowaniu PLAZA.
Dostają dokładnie taką usługę, jakiej szukają
Systemy AI poznają nas, analizując nasze zachowania w sieci. Dzięki temu wiedzą, co lubimy. Odpowiadają więc na aktualne potrzeby i proponują najkorzystniejsze rozwiązania. W panelu gościa PLAZA wykorzystujemy ten proces do oferowania zindywidualizowanych pakietów usług na podstawie danych pozostawionych przez gości. Sztuczna inteligencja w programach hotelowych definiuje preferencje, używając historii rezerwacji, programów lojalnościowych, pozostawionych zapytań lub ankiet oraz analizy opinii.
Sztuczna inteligencja AI w hotelach dla właścicieli
Optymalizacja na każdym kroku
Optymalizacja to słowo-klucz niemal każdego biznesu. Dzięki modelom AI w hotelarstwie elastycznie manewrujemy cenami pokoi, pakietów, usług i szybciej reagujemy na zmiany, zarządzając ryzykiem. W modelu Advisor dostajemy stosowne rekomendacje od modelu. Oszczędzamy też na kosztach eksploatacji. Mamy zapewniony monitoring zużycia energii, oświetlenia, klimatyzacji. Na podstawie analizy preferencji gości dopasujemy menu, catering, usługi dodatkowe.
Wsparcie, a nie zastąpienie personelu
AI w hotelarstwie to również komunikacja z zespołem – od zwiększenia wydajności pracy recepcji przez housekeeping po kuchnię. Sprawi, że grafik „ustawi się sam”, a obiekt będzie zawsze dostępny na żądanie gości. Zarekomenduje kolejność sprzątania pokoi i ustawi inne elementy obsługi. Skontroluje zapasy, dostawy, harmonogramy i wiele innych codziennych, żmudnych dla personelu procesów niezbędnych do codziennego funkcjonowania obiektu na 100%.
Czego sztuczna inteligencja AI za nas nie zrobi?
Z nadejściem niemal każdej nowinki technicznej i postępowej idei wieszczono upadek dotychczasowego systemu działania i roli człowieka w kreacji rzeczywistości. Sztuczna inteligencja w hotelarstwie prowokuje podobne pytania. Jednak poza analizą szeregu funkcjonalności zwiększającymi rentowność obiektu, wpływających na satysfakcję gości, czy zmieniających skład i zadania personelu, warto zwrócić uwagę na to, co za nimi stoi.
Dzięki sztucznej inteligencji mamy więcej czasu i kreatywności dla gości, co oznacza, że niejako wracamy do korzeni branży usługowej, jaką jest międzyludzka komunikacja w celu nawiązania więzi i zapewnienia unikatowego doświadczenia odbiorcy. Budowanie bezpośrednich relacji, wzbudzanie emocji, które przekuwamy na wrażenia i wspomnienia to praca pełna niuansów, wymagająca indywidualnego ludzkiego gestu. I to ona przekłada się na rekomendacje i powroty.
12 lutego 2024