Jak wybrać program hotelowy?
Wybór odpowiedniego programu hotelowego to ważna decyzja, od której zależy skuteczność zarządzania obiektem. Dobry system może znacząco poprawić efektywność operacyjną, podnieść jakość obsługi gości i zwiększyć przychody. Przy wyborze programu hotelowego warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które zapewnią, że system będzie odpowiadał na specyficzne potrzeby Twojego obiektu. Co to za czynniki?
Dobry program hotelowy – Czym się charakteryzuje?
Dobry program hotelowy powinien być wszechstronny, skalowalny i intuicyjny w obsłudze. Jednocześnie powinien być kompleksowym narzędziem do zarządzania rezerwacjami i recepcją. W niektórych przypadkach wymagane są także specjalistyczne moduły i zaawansowane narzędzia analityczne. Nie zaszkodzi również, jeśli program będzie kompatybilny z innymi systemami, z których dotychczas korzystaliście w obiekcie.
O tym, że dany program jest „dobry” decyduje przede wszystkim jego adekwatność w stosunku do potrzeb i wyzwań, przed jakimi staje dany obiekt hotelarski. W praktyce oznacza to, że rozwiązanie dobre dla jednego hotelu, musi być równie trafne dla drugiego i odwrotnie. Dlatego warto wybierać systemy o architekturze modułowej. Pozwala ona na swobodną rozbudowę funkcjonalności systemu wraz ze zmieniającymi się potrzebami.
Intuicyjność i łatwość użytkowania
Twój program hotelowy powinien mieć intuicyjny i przyjazny użytkownikowi interfejs, który nie wymaga długiego szkolenia personelu. Łatwość nawigacji i klarowność funkcji są kluczowe, aby pracownicy mogli efektywnie korzystać z systemu od pierwszego dnia. W tym miejscu warto podkreślić, że dobry dostawca programu hotelowego powinien zapewnić nam nie tylko narzędzie, ale również kompleksowe szkolenie z jego obsługi, a w razie potrzeby wsparcie techniczne. Wsparcie techniczne zapewnia płynne rozwiązywanie problemów, jednocześnie minimalizując przestoje, które mogą rzutować na efektywność pracy obiektu i powodować obniżenie jakości świadczonych usług.
Kompleksowe zarządzanie rezerwacjami i recepcją
Jakie czynności zabierają Twojemu personelowi najwięcej czasu? Większość osób z branży w odpowiedzi na to pytanie wskazuje proces zarządzania rezerwacjami, a także check-in i check-out gości. Dlatego dobry program hotelowy powinien:
- umożliwiać łatwe zarządzanie rezerwacjami online, w tym integrację z różnymi kanałami sprzedaży, a także rezerwacjami telefonicznymi i bezpośrednimi,
- oferować funkcje takie jak zameldowanie i wymeldowanie gości, zarządzanie płatnościami, tworzenie raportów oraz możliwość zarządzania indywidualnymi wymaganiami gości,
- oferować możliwość zdalnego zameldowania i wymeldowania gości, co zwiększa wygodę i skraca czas potrzebny na dopełnienie formalności.
Moduły specjalistyczne
Modułowa architektura programu hotelowego otwiera przed Tobą możliwość implementacji modułów specjalistycznych, których funkcjonalności rozszerzają standardową funkcjonalność systemu. Zależnie od specyfiki obiektu oraz usług kierowanych do gości hotelowych, takie moduły mogą obejmować:
- zarządzanie konferencjami, szkoleniami i eventami,
- rezerwację dostępnych w obiekcie usług Wellness&SPA,
- zarządzanie restauracjami i barami,
- analizę danych.
Niezależnie od tego, jaki program hotelowy wybierasz, zwróć uwagę na to, żeby jego funkcjonalność i architektura odpowiadały rzeczywistym potrzebom Twojego obiektu. Jeśli masz taką możliwość, sięgnij po rozwiązanie o modułowej architekturze, które z jednej strony pozwoli Ci na rozbudowę systemu w przyszłości, z drugiej oszczędzi koszty inwestycyjne, bo zapłacisz tylko za te moduły, których rzeczywiście potrzebujesz na danym etapie rozwoju Twojego biznesu.
DMPLAZA – Oprogramowania dla hoteli, wirtualna recepcja, programy hotelowe do rezerwacji.
12 lipca 2024